info@tadintarifi.com 5327077341
zeytinyağlı sabun

zeytinyağlı sabun

SABUN VE VİRÜS

Bilinen en eski dezenfektan zeytinyağı sabunudur, tadın tarifi olarak şimdi sizlere sabun ile virüslerden nasıl korunduğumuzu anlatmaya çalışacağız. Bunun için önce sabunun çalışma mekanizmasını sonra da virüsün yapısını anlatarak başlayayım.

 Sabun bir yüzey aktif maddedir, yapısında bulunan su itici kuyrukları sudan kaçıp yüzeylerdeki kirlerin lipid(yağ) moleküllerini çevreler ve onları ayırır.

 Virüsler ve tabii covid-19 da RNA , protein ve lipid (yağ)  olmak üzere 3 kısımdan oluşur.

 Şimdi sabun ile virüsleri nasıl etkisiz hale getirdiğimizi inceleyelim, virüsün yapı taşı olan lipid molekülü yukarıda bahsettiğim hidrofobik kuyruklar tarafından çevrilir ve bu yapılar güçlü kimyasal bağlarla değil de zayıf enerjili fizikokimyasal bağlarla bağlıdır , dolayısıyla sabun kolaylıkla önce bu lipid molekülünü ve sonra protein ve diğer yapıları parçalayarak virüsü  elimizden uzaklaştırır (bu anlattığım plastik gibi yüzeyler için değil ellerimiz için geçerli). Bu etkinin gerçekleşmesi bir anda değil 20 sn de olur. 

 Anlıyoruz ki sabun virüslerle savaşta en etkili silahımız tabii sabun bulunmayan zamanlarda %80 lik bir etilalkol çözeltisi iş görür .Ancak unutmamak lazım bu konsantrasyonda bir alkol bizim içinde dikkatli olunmazsa zararlı etkilere sahip.