info@tadintarifi.com 5327077341
Zeytin Tarım İlaçları

Zeytin Tarım İlaçları

Zeytin tarım ilaçları :
Zeytin tarımı hakkında son günlerde yaptığım incelemelerde, iki çeşit problem olduğunu (halkalı leke , dal kanseri)ve bu problemler karşısında özellikle bakır bileşiklerinin yoğun kullanıldığını fark ettim yine araştırdığım kadarıyla bakır bileşikleri fungusit grubunda olup HALKALI LEKE ya da BAĞ MİLDİYÖSÜ denilen bir zararlı organizmaya karşı korumakta.
Daha önce yaptığım meslek olan Kimyager gözüyle bu meseleye baktığımda bakır bileşiklerinden bazı türevlerin örneğin BAKIR OKSİ KLORÜR CAS:1332-40-7 ECHA nın sitesinde zararlı kategorisinde olup bazılarının da yine aynı yerde tam kayıt kriterlerini geçtiğini gördüm. Mesela Bordo bulamacı denilen bir karışım (Bakır sülfat ve kireç karışımı)  organik tarımda kullanmak mümkün olduğu yazıyor. Bu karışımı köylerde kendimizin yapması mümkün olduğu gibi hazır olarak tarım ilacı satan firmalardan da almak mümkün. 
Bu yazıda bahsettiklerim  hakkında ziraat konusunda çok sınırlı bilgim olduğunun farkında olarak konuya yeni girmiş ya da ilgi duyan bir kimyagerin bakış açısıyla yazıyorum.