info@tadintarifi.com 5327077341
doğal beslenme

doğal beslenme

Son günlerde sıklıkla düşündüğüm bir konu, insanlar, doğal, organik, sağlıklı gibi kavramlara neden yöneliyor? Pazardan açık ambalajla aldığı her gıdaya ya da kendi bahçesinde yetiştirdiği her şeye neden organik gıda diyor? Doğayı korumaktan , gelecek nesillere (çocuklarına, torunlarına)temiz bir çevre bırakmaktan söz edip neden bunu kendi çıkarı doğrultusunda ucuz yakıt? Ucuz üretim? Ucuz tüketim vs..  olarak aldılıyor? Bir şeyin doğal olması kimyasal içermemesi mi acaba? O şeyin kendisinin kimyasal bir bileşik olduğunu söylesem ne diyeceksiniz? Mesela doğal, katkısız adı altında üretilen  pek çok gıdanın sodyum zehri yüklü olduğuna ne demeli? Eskilerin her yağtığı, her yediği, her içtiği sağlıklı mıydı acaba? Tamam çevre şimdi olduğu gibi kirlenmiyordu ama neden ortalama insan ömrü doğal gıda ,saf içeceklerin, temiz havanın olduğu zamanlarda şimdikinden daha kısaydı? Amacım bütün bu sorulara kendimce yanıt vermek, haydi başlayalım.

    Öncelikle bir gıdanın organik olması için yani resmi olarak o sıfatı taşıması için hiç bir tarım ilacı ya da yapay gübre kullanılmadan yetiştirilmiş olması lazım, fakat anlıyorum halkın organik ile kast ettiği ‘bahçede yetişmiş olan sebze’ ? mesela tuz ile salamura ettiği %15 tuz kattığı sodyum zehri olan zeytin doğal , Fe koruyucu içeren zeytin katılı oluyor, halbuki demir sodyumdan daha faydalı organizmamız için, vücudumuz bazı metal iyonlarına da ihtiyaç duyar kalsiyum gibi peki bunlar doğal yollarla alındığında organik gıda mı tüketilmiş olur? Kimisine sorarsanız evet ?  ama bunlar  organik değil inorganiktir. Demek oluyor ki kavramlarda ciddi karmaşalar yaşıyoruz memleketimizde. Sadece karmaşa yaşanan kelimeler olsa sorun değil,  anlaşır gideriz ancak mantıkta hata olunca sorunlar baş gösteriyor, mesela gelişmişliğin en önemli ölçütlerinden biri olan temiz çevre , bunun için fosil yakıt tüketmeden , elektrik gibi temiz enerji kaynaklarına yönelmeliyiz, ancak elektrikli araçları senin yakıttan tasarruf etmen için üretilmiş olduğunu hatta dizel aracınla da aynı tüketim değerlerini yakalayabildiğini söylüyorsan bu kafa yapısı tehlikeli  !!!

  İnsanoğlunun aradığı sadece temiz çevre, doğal gıda iyi beslenme de değil, ruhuna bedenine ve tüm varlığına iyi gelen bir çevre, ortalama insan ömrü uzuyor çünkü eskiye göre daha az yıpranıyoruz. Benim fikrim her şeyi ölçüsünde kabullenmek, doğallığın ve teknolojinin insanlığın yararı için kullanılması. Hiç bir çıkar insan hayatından kıymetli değil. tadintarifi.com olarak bu bizim mottomuzdur.