info@tadintarifi.com 5327077341
Oleocanthal ve zeytinyağının tıbbi değeri

Oleocanthal ve zeytinyağının tıbbi değeri

Gün geçmiyor ki zeytinyağının faydaları  ile ilgili yeni bir mucizeye rast gelmeyelim. Daha önce çok defa bahsettiğim oleuropein ve skualen maddelerinden sonra tadın tarifi olarak ''oleacanthal'' denilen mucizevi bir maddenin varlığından bahsetmek istiyoruz.

Bu madde, günde 50 mg sızma zeytinyağı tüketiminde ağrı kesicilerin %10 u oranında ağrı kesici etkiye sahiptir, beyindeki reaktif oksijen türlerini temizleyerek Alzheimera karşı koruyucudur ve sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin kendi enzimleri tarafından öldürülmesini tetikler.

Oleocanthal,zeytin ezilerek posası çıkarıldığında salınır

Gırtlaktaki yanma hissinden bu madde ve oleuropein sorumludur.

OLEOCANTHALi Türkiye'de analiz eden bir labaratuar yok maalesef fakat çürümeye yakın bir acılık bu maddenin varlığına işaret eder. Fenolik yoğunluðu yüksek bir zeytinyağından bir yudum aldığımızda 10 dk öksürürüz.

Yabancılar artık zeytinyağını kızartma yağı olarak değil, tıbbi aromatik bir yağ olarak ele almakta ve zeytinyağı ona göre muamale görmektedir. Umarım bizde de butik üreticilerin ve bilim adamlarının katkısı ile zeytinyağı hakettiği değeri bulur.

tadintarifi.com olarak bizim amaçlarımızdan biri bu….